Да си родител въобще не е лесно. Това дори е може би една от най-трудните задачи, поставена пред младото семейство. За да се справите е добре да се научите как да не допускате едни от най-честите родителски грешки, определени от психолозите.
Наказанията – наказанията изграждат човек и го правят по-уверен, тъй като той се научава, че не може да прави всичко безнаказано. Естествено, тук не говорим за наказание от типа физическо насилие. Просто трябва да покажете на детето, че най-високата инстанция са родителите и когато техните директни заповеди не се изпълняват, то следва наказание.
Наградите – добре е да се опитате да научите детето да е щастливо от самия успех и да осъзнае, че той е своеобразна награда. Ако го научите да очаква материална облага за положените усилия, най-вероятно ще постигнете единствено разглезването на детето в резултат.
Център на внимание – растейки, детето свиква да е обградено от внимание, не само от родителите, но и от всички роднини, като баби, дядовци, лели, чичовци и т.н. Това е огромна и често неосъзната грешка. Когато детето свикне всички да го гледат като „писано яйце” и да угаждат на всяка негова нужда, то в бъдеще ще очаква подобно отношение и от приятелите си. Ще иска винаги всичко да става по неговия начин, а в обществото ще цели да получава вниманието на околните с доста натрапчиви методи.
Различните стандарти – при семейства с две или повече деца предишния проблем го няма. Е, поне за едното дете. Ако сте били най-голямото дете в семейството, със сигурност разбирате за какво става въпрос. Двойният стандарт, налаган от родителя, наслагва убеждението у децата, че той обича повече едното или другото дете. Това, разбира се, е невъзможно, но малчуганите не го разбират. Покровителството над малкото дете и натиска върху голямото, респективно по-отговорно, не дават добри резултати. Никога!
Забавления – В детството детето свиква да се забавлява, да играе с приятелите си. Трябва да опитате да му втълпите, че с увеличаването на годините и задълженията му се увеличават. Не позволявайте да излиза, да седи на компютъра или друг вид забавление, ако не си е написало домашните или не е помогнало с домакинската работа. Това ще му помогне в бъдеще по-лесно да подрежда приоритетите в живота си и респективно с това – ще се оправя много по-лесно в живота. А това е най-висшата цел на родителското възпитание – да подготви детето за живота.
Независимо дали става въпрос за двегодишно дете, ухапано от другарчето си или за осем годишно хлапе, което яростно хвърля учебниците си по пода или пък за тийнейджър, който се цупи и изрича непристойни изрази, децата от всички възрасти не са защитени от неконтролируеми изблици на гняв.
За всички подрастващи е характерно преминаването през различни етапи. И когато промените, през които преминават, са трудни, е много вероятно те да демонстрират своето недоволство чрез гневно поведение. От вашата реакция обаче зависи дали яростта ще ескалира или ще се потуши. В текста ще откриете някои ценни съвети, благодарение на които ще помогнете на децата си да контролират агресивните си прояви.
Инструкции:
Изработено от daskalo.com